blog

Sve što trebate znati o zubnim mostovima

Written by IMED | 2025.02.18 16:07:11

Gubitak jednog ili više zuba jedan je od najčešćih razloga zbog kojih pacijenti dolaze u našu polikliniku. Srećom, moderna stomatologija nudi više mogućnosti za nadoknadu bezubih prostora, a jedno od najpopularnijih rješenja je ugradnja fiksnog zubnog mosta. 

 

Što se događa kad ostanemo bez zuba?

Osim narušene estetike, gubitak jednog ili više zuba predstavlja i značajni funkcionalan problem koji može imati ozbiljne posljedice na oralno zdravlje i cjelokupnu kvalitetu života. Kada zub nedostaje, susjedni zubi postupno se pomiču kako bi popunili prazan prostor, što dovodi do nepravilnog zagriza, povećanog trošenja zuba i problema s čeljusnim zglobom

Još jedan problem koji se javlja nakon gubitka zuba je postupna resorpcija kosti, tj. propadanje kosti. Kada je zub prisutan, njegove funkcije žvakanja i pritiska prenose se na kost putem korijena, što potiče regeneraciju koštanog tkiva. Ta stimulacija prestaje nakon gubitka zuba, što uzrokuje postupno povlačenje kosti, a time i promjenu oblika lica i preuranjeno starenje. 

Što su zubni mostovi i kako mogu pomoći?

Zubni most je fiksno protetsko rješenje kojim se nadoknađuje jedan ili više izgubljenih zuba. Sastoji se od dviju ili više međusobno povezanih krunica koje se fiksiraju na susjedne izbrušene zube ili na zubne implantate kako bi se poboljšala funkcionalnost i estetika osmijeha.

 



Prednosti zubnog mosta:

  • Obnavlja funkciju žvakanja – omogućuje normalno žvakanje hrane
  • Pomaže u očuvanju govora – gubitak zuba može utjecati na izgovor određenih glasova, a most pomaže u vraćanju pravilne artikulacije
  • Sprječava pomicanje zuba - nedostatak jednog ili više zuba može dovesti do pomicanja preostalih zuba i narušavanja zagriza, a most to sprječava
  • Poboljšava estetiku osmijeha – ispunjava praznine u zubnom nizu, vraćajući prirodan i simetričan izgled lica
  • Predstavlja dugotrajno rješenje – uz pravilnu oralnu higijenu, zubni most može trajati 10 ili više godina, pružajući dugotrajnu stabilnost za pacijenta

Materijali za izradu zubnog mosta

Zubni mostovi mogu biti izrađeni od različitih materijala, a odabir ovisi o estetskim, funkcionalnim i financijskim čimbenicima. Najčešće korišteni materijali su metal-keramika, cirkon-keramika i bezmetalni (keramički) mostovi.

  • Metal-keramički mostovi

Sastoje se od metalne baze (najčešće legura kobalta i kroma) prekrivene slojem dentalne keramike za prirodniji izgled, te su iznimno čvrsti i otporni na trošenje. Metal-keramički mostovi predstavljaju najekonomičniju opciju, no zbog smanjene estetike pacijenti često odabiru bezmetalno rješenje.

  • Bezmetalni (keramički) mostovi

Ovi mostovi izrađeni su u potpunosti od keramike, bez metalne baze. To im omogućuje vrhunsku estetiku prirodnog izgleda, zbog čega se preporučuju kao nadomjestak za nedostajuće prednje zube.

  • Cirkon-keramički mostovi

Cirkon-keramički mostovi Imaju bazu od cirkonija - bijelog materijala visoke čvrstoće i kvalitete, prekrivenog slojem keramike za prirodan izgled zuba. Ovakvi mostovi su izuzetno čvrsti i biokompatibilni, uz odličnu estetiku i dugotrajnost.  

 

Kako izgleda proces ugradnje zubnog mosta?

Ugradnja zubnog mosta je postupak koji se odvija u nekoliko koraka kroz nekoliko posjeta stomatologu, a uključuje pripremu, izradu i postavljanje mosta. 

Tijekom prvog posjeta, stomatolog procjenjuje stanje zuba na temelju pregleda i snimke čeljusti kako bi se utvrdilo je li most pravo rješenje za pacijenta. Ako se most oslanja na prirodne zube, susjedni zubi se bruse kako bi postali nosači, dok se kod nedostatka zuba može razmotriti ugradnja implantata. Nakon toga se uzima otisak pacijenta i izrađuje se privremeni most koji štiti izbrušene zube dok se ne izradi trajni protetski rad.

 

 

Nakon nekoliko dana, pacijent dolazi na probu trajnog mosta, gdje se provjerava zagriz, estetika i udobnost novog mosta. Ako je sve u redu, most se trajno cementira, osiguravajući stabilnost i dugotrajnost. Postupak se izvodi pod lokalnom anestezijom, stoga je u potpunosti bezbolan za pacijenta. 

Kako održavati oralnu higijenu sa zubnim mostom?

Kako bi trajao što duže i ostao u dobrom stanju, zubni most zahtijeva posebnu pažnju. Osnovna higijena uključuje redovito pranje zuba najmanje dva puta dnevno mekanom četkicom i pastom s fluorom, uz korištenje interdentalnih četkica ili zubnog konca s navlakom za čišćenje područja ispod mosta, gdje se mogu zadržavati ostaci hrane i bakterije. Preporučuje se i ispiranje antibakterijskom tekućinom za usta za sprječavanje upale desni i neugodnog zadaha. 

Također je iznimno bitno dolaziti na redovite stomatološke preglede. Kontrole svakih 6 mjeseci pomažu u održavanju oralnog zdravlja i ranom otkrivanju mogućih problema. Pravilna higijena produžit će vijek trajanja mosta te osigurati zdravlje desni i preostalih zuba, osiguravajući dugotrajan i blistav osmijeh.

Zubni most predstavlja idealno rješenje za pacijente koji žele dugotrajnu i pouzdanu nadoknadu izgubljenih zuba bez obavezne ugradnje zubnih implantata. Ipak, pri odabiru najboljeg rješenja važno je konzultirati se sa stomatologom koji će procijeniti stanje zuba i preporučiti optimalnu terapiju prema individualnom slučaju pacijenta.

Ako razmišljate o ugradnji zubnog mosta, kontaktirajte nas za besplatne konzultacije i napravite prvi korak prema svom savršenom osmijehu već danas!